Given:
Original price = 20
reduces selling price by 25% every month it's not sold.
First markdown month:
20 * (100%-25%) = 20 * 75% = 15
Second markdown month
15 * 75% = 11.25
Macy, employee gets a 50% discount off the current price.
11.25 * 50% = 5.625
11.25 - 5.625 = 5.625 or 5.63
The pre-tax price of the shirt for Macy will be $5.63
Answer: (27- 4/3 pi) r^3
Step-by-step explanation: 1. Volume of a cube: V= a^3, V= 3^3 , V=27
2. Volume of a sphere: V=4/3 pi r^3 ......
We are given equation g = 748u, where g is the total number of gallons of water used and u is the number of units.
We can see that the number of units of water being used by customers.
The number of units of water doesn't depend on the total number of gallons of water used.
Therefore, the number of units u is an independent variable.
The value of the total number of gallons is totally depends on the number of units used.
Therefore, the total number of gallons of water used g is a dependent variable.
So, we can conclude following statements:
1) g is the dependent variable.
2) u is the independent variable.
Answer:
<em>Mrs. Adams will earn $3,120 of interest at the end of year 8.</em>
Step-by-step explanation:
<u>Simple Interest</u>
In simple interest, the money earns interest at a fixed rate, assuming no new money is coming in or out of the account.
We can calculate the interests earned by an investment of value A in a period of time t, at an interest rate r with the formula:

Mrs. Adams deposited an amount of A=$12,000 into an account that earns an annual simple interest rate of r=3.25%. We must find the interest earned in t=8 years. The interest rate is converted to decimal as:

The interest is then calculated:

Mrs. Adams will earn $3,120 of interest at the end of year 8.
The santos because they rented the car for two weeks, while the others rented for four.