Answer:
The below additional piece of information is missing from the question:
In its 2018 income statement, what amount of interest expense should Hernandez report from this lease transaction?
The interest expense for 2018 is $150,000
Explanation:
Interest expense for 2018 is the implicit interest 10% multiplied by the difference present value of $1,800,000 minus annual payment of $300,000.
In order to compute the interest expense,the annual payment must be deducted first since the annual payment was made at the start of the year,hence interest is only due on the net amount of $1,500,000($1,800,000-$300,000).
Interest expense=$1,500,000*10%=$150,000
Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725
Answer:$813,000
Explanation:
The cost of property plants and equipment in relation to IAS 16 includes the purchase price, related tax, transportation, professional fee, first insurance cost, and all other costs incurred to put the property in a position to be put into the desired use. The cost also includes all related miscellaneous cost.
Answer:
Options B and C are correct.
- Marginal profit is negative.
- Profit is positive.
Explanation:
At q = 150
R = 80q = 80(150) = 12,000
C = 0.002(150)3 + 22(150) + 750 = 6750 + 3300 + 750 = 10,800
R > C so first is incorrect.
MR = 80
MC = 0.006(150 x 150) + 22 = 135 + 22 = 157
MC > MR so B is correct.
Profit = TR - TC = 80(150) - 0.002(150)3 - 22(150) - 750 = 12000 - 10800 = 1200
Profit is positive.
Marginal profit = MR - MC = 80 - 157 = - 77
MR is Negative
Answer: A negative referral.
Explanation: Veronica has given a negative report of the laptop she bought from local salesperson to her family and friends therefore a negative referral has been given about the salesperson, which would discourage the family and friends from buying things from that local salesperson in the future.