Answer:The up-to-date ending cash balance on October 31 is: $8,290---C
Explanation:
A bank Reconciliation statement helps to match a company's book record to its bank record and adjust discrepancies, If any.
Here, the deposits in transit and outstanding checks fall under the bank's accounting records and will not be involved in the company's additions or deductions in the accounting book balance records.
Ending cash balance as per books = $7,000
Add:
Interest received from Bank = +$1,700
subtotal $8,700
Deduct
Bank Service charge = -$60
NSF check = -$350
Up-to-date ending cash balance = $8,290
Answer:
Explanation:
The person who spoke says that, if the the brand is very huge, (so also it will have a huge baggage ), by this , the force that will be needed to change its positioning will be high. An example is companies like
Unilever, P&G like to keep all the brands they have differently like Pringles and cornflakes and another example is companies like Hoover found it very hard to convince the world that they were more than vaccum cleaners as a brand.
The journal entry to be made to accrue wages expense at September
30 would be:
(Computation for the accrued salaries: 35,000/5 = 7,000 x 3
= 21,000)
Debit
Salaries and Wages Expense 21,000
Credit
Salaries and Wages Payable 21,000
At the next payday which is October 2, the entry would be:
Debit
Salaries and Wages Payable 21,000
Salaries and Wages Expense 14,000
Credit
Cash 35,000
The answer is
debit work in process inventory $212,000; credit factory wages payable $212,000.
Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68