Answer:
$100338000.
Explanation:
Given: Inventory carrying= $100338000.
As entire inventory is been sold at current price, then revenue of the company will increase by $100338000, therefore contribution margin will also increase further by $10033800 for the Andrew corp.
∴ Contribution margin= $100338000.
Inventory carrying cost are the cost of holding inventory for a period of time until it is sold. it include warehousing cost, cost for keeping inventory safe, etc.
Answer: Niche marketing.
Explanation:
Niche marketing involves a business aiming a product at a particular, often very small, segment of the market.
It anticipates consumers' needs and wants and can be clearly identified. It can be a local or small national market.
Answer: d. $6,500.
Explanation:
The question makes it seem quite complicated but it's not. In calculating the amount Trell will receive from the factor we do the following,
We take the fair value of Trell's 20% interest of $8,000 and subtract the factoring fee from it.
The factoring fee is,
= 50,000 * 3%
= $1,500
Subtracting it we have,
= 8,000 - 1,500
= $6,500.
Trell will show an amount receivable from factor of $6,500 so option D is correct.
Answer:
positioning strategy.
Explanation:
According to my research on different types of business strategies, I can say that based on the information provided within the question the soft drink company is effectively using a positioning strategy. This is a strategy that focuses on one or two important key aspects in which to concentrate and excel on. In this situation the key aspect was healthy living.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer: $65,075.85
Explanation:
Given that the cash flow should be constant, it will be an annuity.
The initial investment will be the present value of this annuity.
Present value of annuity = Annuity * ( 1 - (1 + rate)^-number of periods) / rate
460,100 = Annuity * ( 1 - (1 + 8.2%) ⁻¹¹) / 8.2%
460,100 = Annuity * 7.070211525
Annuity = 460,100 / 7.070211525
= $65,075.85