A company made a profit of $25,000 over a period of 5 years on an initial investment of $10,000. What is its annualized ROI?
Answer: Out of all the options shown above the one that best represents the annualized ROI is answer choice C) 30%. To solve this you first need to determine the data that will be needed to solve it. In this case the initial investment which is 10,000, the total profit: 25,000, and finally the total number of years: 5. Then we simply use the following formula: Return on Investment = (Gain from Investment - Cost of Investment)/ cost of investment. You then multiply the result by 100% and finally divide by the number of years which in this case is 5.
I hope it helps, Regards.
Answer:
According to the risk of default from lowest to highest:
1. U.S. Treasury bonds.
2. Corporate bonds.
3. Junk bonds
Explanation:
Bonds are ways through which a governments and corporations are able to raise money in-order to finance the big projects.
It is issued to the public through a mapped out auction based in months or years validity. <em>And, by buying a bond, you're giving the issuer a loan, and they agree to pay you back the face value of the loan on a specific date, and to pay you periodic interest payments.</em>
Answer:
16,900
Explanation:
Ending Inventory = 30% x 12,000 = 3,600
Beginning Inventory = 30% x 19,000 =5,700
Thus;
19,000 + 3,600 – 5,700 = 16,900
Therefore the Porch Cushion Company need to purchase in August,900 pound of foam of Cushion.
The answer to this question is The PlantBottle is a potentially disruptive innovation; grape juice–sweetened drinks are a product change<span>.
Disruptive innovation refers to the type of innovation that potentially eliminate existing similar product in the market, and product change is an additional adjustment that made toward a similar product that already exists int he market.</span>
Answer: a. $52,300 b. $12,200 c. 0 d. $40,100
Explanation:
a. Given according to the IRS regulations of loss on investment (up to $3000)
Adjusted gross income: Salary received + Interest income received + dividend income received - loss on investment based on IRS regulations
= 53300 + 1600 + 400 - 3000
= $52,300 (Adjusted gross income)
b. Based on 2019 IRS increased filing status for Single individuals, The Standard deduction amount is $12,200
c. According to the 2019 IRS announcements, There are no personal exemption amount. This was set to zero (0) under the Tax Cuts and Jobs Act.
d. Going by the simple formula of:
Taxable Income = Adjusted Gross Income - Exemption - Standard Deduction
= 52300 - 0 - 12200
= $40,100 (Taxable Income)
I hope this helps.