case 1,
Let the CP be ₹x,
SP = ₹2400
Profit = SP – CP
= 2400 – x
Profit % = {(2400–x)/ x} × 100%
According to the question,
{(2400–x)/ x} × 100 = 25
=> (2400–x)/ x= 25 /100
=> 100(2400–x) = 25x [ cross multiplication]
=> 240000 – 100x = 25x
=> 240000 = 25x + 100x
=> 240000 = 125x
=> 240000/125 = x
=> x = 1920
So, CP = ₹1920
case 2,
SP = ₹2040
Profit = SP – CP
= 2040 – 1920
= ₹120
profit % = 120/1920 × 100%
= 16%
<h3>Thus, his profit would be 16% if he had sold his goods for ₹2040.</h3>
Answer:
$28.
Step-by-step explanation:
p(x) = -2(x - 9)^2 + 100
If the prices (x) = 15 dollars we work out the profit by substituting x = 15 in the above formula:
p(15) = -2(15 - 9)^2 + 100
= -2 * 6^2 + 100
= $28.
Answer: visit the US Bureau of Labor Statistics website to find information on both careers
The career section
hope this helped :)
Step-by-step explanation: there is none
Answer:
Carbon-14 loses around 10% ( 0.1 in decimal form) of its mass, after one millennium.
Then if we start with a mass A of Carbon-14, after one millennium we will have a mass equal to:
A - A*0.1 = A*(0.9)
After another millennium, we will have a mass equal to:
A*(0.9) - A*(0.9)*0.1 = A*(0.9)^2
And so on, this is an exponential decay.
We already can see the pattern here, after x millenniums, the mass of carbon-14 will be:
M(x) = A*(0.9)^x
Now, in this problem we have 600 grams of carbon-14, then the equation for the mass will be:
y = M(x) = 600g*(0.9)^x
And the graph of this equation is shown below.
Answer:
4 dollars / yard.
Step-by-step explanation:
Formula
Cost per yard = Total Dollars paid/ yards of fabric
As a decimal 1/4 = 0.25
Givens
Total dollars paid = 13
Total yards of fabric 3.25
Solution
cost per yard = 13 / 3.25
Cost per yard = 4 dollars per yard