Benito's total expense is the sum of the operating expenses, cost of insurance, registration, and maintenance. These summed up to $1191. The remaining expense is $646 which is from the gasoline. From this, the cost of gasoline per mile is equal to $0.085.
Answer:
c.) 82,000
Explanation:
We know that,
The ending work in progress units = Beginning work in process inventory + Units started in production - Units completed and transferred
7,000 dolls = 4,000 dolls + Units started in production - 79,000 dolls
7,000 dolls = -75,000 dolls + Units started in production
So, Units started in production = 75,000 dolls + 7,000 dolls
= 82,000
Answer:
c. Neural networks
Explanation:
While other options are considered as descriptive analysis techniques, neural network is a type of inferential statistics.
While descriptive statistics only describes data by using a chart or graph, and inferential statistics assist in drawing inferences or making predictions from data.
A neural network refers to a series of algorithms which studies the types of relationships, either positive or negative, that exist between a set of data via process that copies method of operation of human brain. Neural network can assist in inferring the effect that a change a set of data A, independent variable, will have on the a set of data B, dependent variable.
The idea of neural network comes from artificial intelligence and it helps in generating the best results that is obtainable without changing the criteria of the output.
It looks tricky but its actually simple. Bank statement shows
balance is $1054.13 while Bess check register shows $869.96. For us to know the amount of the
check that was not approved is to get the difference of the bank statement and
Bess check register. $1054.13 minus 869.96 is $184.17. Therefore, the answer is
letter B.
Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.