Answer:
Step-by-step explanation:
We assume that there are 100 sour candies, Thus-
26 % of candy are grape implies that 26% of 100 candies are grape that is equal to 26
Now remaing candies that are not grape are 100-26 = 74
Based on the rule of multiplication:
P(A ∩ B) = P(A)/ P(B|A)
In the beginning, there are 26grape candies, probability of choosing first grape candy = 26C1 = 26
After the first selection, we replace the selected grape candy so there are still 100 candies in the bag P(B|A) = 100C3 = 100 x 99 x 98 x 97!/3! X 97!
= 50 x 33 x 98
So probability =1/ 50 x 33 x 98 x 26
= 1/4204200
The correct answer for the question that is being presented above is this one: "e.Based on the probability of a cure and the cost of treatment, both plans are equivalent, so either can be selected. <span>Suppose two drugs are routinely used for treatment of a particular kidney disorder. Drug 1 is known to cure the disease 85% of the time and costs $90.</span>
Given that, according to sanitation departments report; the samount of garbage produced by 1 resident
pound.
Given that population of the city 
Now we have to find how much garbage did the city sanitation department collect last year.
To find that we just need to multiply the garbage produced by 1 resident with the population of the city.
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Hence final answer is
pounds.
If I think I’m understanding it, the new members out of the 200 original would be adding 28% to the mix