The margin of error can be calculated with the formula:
ME = z · √(p(1-p)/n)
where:
p = sample proportion
n = sample size
z = z-score
In your case:
p = 90 / 120 = 0.75
ME = 2.58 · √(0.75·0.25/120)
= 0.10
= 10%
The margin of error will be 10%.
The shape of the graph is similar to the letter W; however, the region of interest will lie on the right of the origin, which means only the right half of the W(a negative number of cans cannot be produced). The profit produced will be maximized if the number of cans produced is greater than 3. The company will be at a loss if the number of cans produced is near 2.5. The break even situations are present if the company produces 2 or 3 cans.
The answer is A because a sample of 500 boys and girls from middle schools across the state represents the population.
Answer:
Step-by-step explanation:
11
<span> D) Train A by a factor of 1.1
</span>Train A: <span>17/35</span><span> = 34.6</span>
<span>Train B: </span>Rate<span> is the </span>slope<span> of the </span>equation, 31.35
Thus,<span>34.6/31.35</span><span> = 1.1036</span>