Answer:
pretax income is $152080
Explanation:
given data
fixed costs = $74300
variable costs = 34%
sales = $343000
to find out
pretax income
solution
we know that pretax income formula is
pretax income = sales - variable costs - fixed costs
put all these value
pretax income = 343000 - 34% of 343000 - 74300
pretax income = 343000 - 116620 - 74300
pretax income = 152080
so pretax income is $152080
Answer:
Total cost to produce 50 oatmeal is $20
Explanation:
We have given average total cost to produce 100 oatmeal cookies = $0.25
So Total cost = 0.25×100 = 25
Total variable cost to produce 100 cookies = marginal cost×100 = 0.1×100 = 10
Total fixed cost to produce 100 cookies = total cost-total variable cost = 25-10 = $15
Total cost of producing 50 cookies
=total fixed cost + total variable cost
=total fixed cost +(marginal cost ×50)
=15+(0.1×20)
=15+5
=$20
Answer: $15,614.68
Explanation:
Sales are projected to grow by 4.8% the next year.
= 387,000 * ( 1 + 4.8%)
= $405,576
The Projected addition to Retained Earnings = Expected Sales * Profit Margin * Retention ratio ( amount that is not paid as Dividend)
= 405,576 * 0.055 * ( 1 - 0.3)
= $15,614.68
Answer:
(A) 4.8 months
Explanation:
After the expiration of a lease, a maximum of one third allowance is usually given.
Therefore, The expected vacancy at the end of this lease can be calculated as follows:
The expected vacancy = 60% × 12 × (2 ÷ 3) = 4.8 months
Therefore, the expected vacancy at the end of the lease is 4.8 months.
Answer:
WACC = 12.14%
Explanation:
Cost of debt = 9.5% x (1 - 35%) = 6.175%
Cost of preferred stock = 11.5%
Cost of equity (Re) = {D₁ / [P₀(1 - F)]} + g
Re = {($4.25 x 1.08) / [$65 x (1 - $4.25/$65)]} + 8% = ($4.59 / $60.75) + 8% = 15.56%
WACC = (15.55% x 0.55) + (6.175% x 0.30) + (11.5% x 0.15) = 8.56% + 1.85% + 1.73% = 12.14%