Answer:
More than $1500 price per car per month has to be dropped.
Explanation:
Given:
price per car = $20,000
car sale per month = 40
rate of increase in demand = 3
Solution:
Revenue R = Price × Quantity = P * Q
From the above given data
P = 20,000
Q = 40
R = P*Q
dQ/dt = 3
We have to find the rate at which the price is to be dropped before monthly revenue starts to drop.
R = P*Q
dR/dt = (dP/dt)Q + P(dQ/dt)
= (dP/dt) 40 + 20,000*3 < 0
= (dP/dt) 40 < 60,000
= dP/dt < 60000/40
= dP/dt < 1,500
Hence the price has to be dropped more than $1,500 before monthly revenue starts to drop.
I believe the correct answer is job performance.
This is because all of those things mentioned above (how much time he spends with his team, his impact on the team, and how well he explains new things) are part of his performance, and based on the effects that this has, his performance will either be considered to be good or bad.
Answer:
Net Profit = (0.61-0.58) - 0.02
= 0.01
Explanation:
Answer:
$78.0 million
Explanation:
Cost of repurchase = Number of shares*Share price/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1 - 0.01)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/0.99
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.25
Cost of repurchase = $
77,950,740
Cost of repurchase = $78.0 million
Answer:
Gene's Gloves was given the right to dump 5,000 gallons of harmful chemicals. It will need to spend $10,000 ($1 per gallon x 10,000 gallons) to substitute harmful chemicals for harmless chemicals in order to keep working.
Wally's Wallet was also given the right to dump 5,000 gallons of harmful chemicals. It will need $60,000 ($3 per gallon x 20,000 gallons) to treat those chemicals and turn them harmless in order to keep working.
If Gene can sell its right to dump 5,000 gallons to Wally, for a price higher than $5,000 but lower than $15,000, both companies would win:
Gene would spend $15,000 in harmless chemicals but it would have between $5,001 and $14,999 in revenue from the selling of "pollution rights".
Wally will spend $45,000 in treating harmful chemicals but it will have to pay Gene between $5,001 and $14,999 for buying their "pollution rights".