Answer:
30%
Explanation:
Given that,
In year 1:
Dave's Deli sales = $1,000
Bertha's Burgers sales = $1,500
In year 2:
Dave's Deli sales = $1,300
Bertha's Burgers sales = $1,800
Therefore,
percentage change in sales for Dave:
= [(Change in sales) ÷ sales in year 1] × 100
= [($1,300 - $1,000) ÷ $1,000] × 100
= ($300 ÷ $1,000) × 100
= 0.3 × 100
= 30%
Therefore, the Dave's sales increases by 30%.
Answer:
Number of teenagers= 100 teenager
Explanation:
Giving the following information:
The county government released $100,000 as an appropriation for a counseling program for at-risk teenagers. The variable costs for the program are $400 per teenager per year. Within the relevant range of 50 to 150 teenagers, the fixed costs for the program are $60,000.
First, we need to deduct the fixed costs that remain don't affect directly the teenagers.
Budget= 100,000 - 60,000= 40,000
Now, we can calculate the number of teenagers to attend:
Number of teenagers= 40,000/400= 100 teenagers
Answer:
Net Purchases = Cost of goods sold - Decrease in Inventory
= $308,000 - $16,500
= $291,500
Cash paid to Suppliers = Net Purchases + Decrease in accounts Payable
= $291,500 + $13,500
= $305,000
The summary entry is as follows:
Merchandise Inventory A/c Dr. $291,500
Accounts payable A/c Dr. $13,500
To cash $305,000
(To record the amount of cash paid to merchandise suppliers during 2018)
Answer:
B. The economy would have enjoyed a much higher level of output in the mid-2000s.
Explanation:
This choice is based on the theory of production capacity, which tries to explain that industrial capacity of companies increases with increased supply of production resources. Capital is one of the production resources which is increased with increased supply of US dollars. Increased money supply increases the capital which banks can lend out to companies to increase their production capacity.
On the other hand, where this to be based on the theory of inflation, a different answer would have been produced. The theory of inflation recognizes that the average inflation rate increases proportionately to a percentage increase in money supply, among other factors that influence inflation rates.
That the price level in 2005 would have been about 28 percent higher than what it actually reached in that year is highly speculative. And D is certainly not the correct option, because the economy's output is increased with increased production capacity caused by increased money supply.
Answer:
1) October 1 2015, Cash $39.2million Dr
Notes Payable $39.2million Cr
2) December 31, 2015 Interest expense $0.784million Dr
Interest Payable $0.784million Cr
3) September 30, 2016 Notes Payable $39.2million Dr
Interest Payable $0.784million Dr
Interest Expense $2.352million Dr
Cash $42.336million Cr
Explanation:
1.
When note is issued, liability is credit by the notes value and cash is credited.
2.
The adjusting entry is prepared 3 months after the note is issued so the 3 month's interest on note relates to 2015 and it should be recorded as expense and as it is payable at maturity so interest payable is credited.
3 month interest = 39.2 * 0.08 * 3/12 = 0.784million
3.
The note and interest will be payable that was accrued along with the remaining 9 months interest. Total interest is 39.2 * 0.08 = 3.136million