Answer:
Standard deviation 46.3
Step-by-step explanation:
A 28% of the distribution is equivalent to a z score of -0.5828, you can use a z table to find that.
Z score is calculated as follows:

x is the number being evaluated
μ is the mean
σ is the standard deviation
And it is used to calculate how many standard deviations you are from the mean of the sample.
Replacing with the known information you can calculate the standard deviation:

Answer:
24 centimeters squared(cm²)
Step-by-step explanation:
The triangle below has been reduced by a scale of 0.4.
A large triangle has a base of 30 centimeters and height of 10 centimeters.
Hence, reducing the large triangle by the given scale ratio, we have :
Height = 10cm × 0.4 = 4cm
Base = 30cm × 0.4 = 12 cm
Hence, the area of the smaller triangle
= Area = 1/2 × Base × Height
Height = 4 cm
Base = 12 cm
Area = 1/2 × 4 × 12
= 24 cm²
No, it's the same activity so it couldn't be about the activity type. The cost varies by day.