Answer:
$650
Explanation:
Guaranteed Residual Value = FV = $1,000
Interest rate = r = 9% = 0.09
Number of years = n = 5 years
Using Following formula we can calculate today's worth of the engine.
Residual value after 5 years = Today's value x ( 1 + rate of interest )^number of years
FV = PV x ( 1 + r )^n
$1,000 = PV x ( 1 + 0.09 )^5
PV = $1,000 / ( 1.09 )^5
PV = $649.93
PV = $650 (rounded off to the nearest whole number)
Answer:
c. She should pay with a credit card.
Explanation:
Credit cards are basically loans that the banks give to the customer to use and pay back before the due date.
Now if Sean's mother does not know how much money she has, she must use the credit card because to be financially responsible and pay the type services their due amount.
Later she can check her account details and make payments to the bank as per requirement.
Answer:
Jane will arrive at an estimate of the value of her seller’s property by calculating the average for the 3 comparable adjusted values that she has obtained.
This means that the value of the property should be around $292,167.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Adjusted values of:
Comparable 1 = $289,500
Comparable 2 295,700
Comparable 3 291,300
Total values = $876,500
Average value = $292,167 ($876,500)
b)A comparative market analysis (CMA) is a series of steps followed to estimate a property's value based on some recently sold and similar properties at same locations as the property being offered for sale or purchase. It is used by the real estate agents and brokers to create their CMA reports, which help the real estate sellers to set the best listing prices for their properties. It is also used by buyers to help them make competitive offers for homes on sale.
Answer:
The price of the stock six years from now will be $56.94
Explanation:
To calculate the price of a stock that pays a dividend which grows at a constant rate forever, we use the constant growth model of DDM. The current price of stock using the constant growth model is calculated as follows,
P0 = D1 / r - g
As, we don't know the D1, that is dividend expected for the next year, we will calculate it first,
45 = D1 / (0.12 - 0.04)
45 * (0.12-0.04) = D1
45 * (0.08) = D1
3.6 = D1
We use the D1 to calculate the price today. Thus, we will use D7 to calculate the price six years from now.
D7 = D1 * (1+g)^6
P6 = 3.6 * (1+0.04)^6 / (0.12 - 0.04)
P6 = $56.939 rounded off to $56.94
Answer:
Stock out costs increase
Carrying costs decrease
Explanation:
Just in time (JIT) decreases total inventory and increases the number of deliveries made by the company's vendors.
Since the company is going to hold fewer materials and components, then the risk of an stock out increases, resulting in higher stock out costs.
The total inventory will decrease, therefore, the carrying costs will also decrease.