Emerson, inc, reported that it owns and operates 265 companies worldwide with 23% of its sales coming from europe, 18% from asia, 46% from the United States and 13% from the other parts of the world. Clearly, emerson exemplifies multinational corporation.
The formula is
A=P (1+r/k)^kt
A future value?
P present value 200
R interest rate 0.08
K compounded semiannual 2
T time 3years
A=200×(1+0.08÷2)^(2×3)
A=253....answer
Answer:
Ending inventory at retail = $902,000
Ending inventory at cost = $550,424
Explanation:
Kindly check attached picture
Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.
Answer:
This is because of the ethics guiding the body. For example, ethically, it is wrong for the agent to put his email address in the application in LEAN where it should have been the customer's own. <em>There is a possibility of the identity theft or fraud being committed when such happens.</em>
Explanation: