Answer:
A. cost-plus regulation
Explanation:
When a local regulator calculates the average cost of production for the public water utility or any other service and allow an adjustment for the normal rate of profit the firm should expect to earn, and then set the price that consumers can be charged accordingly, this is known as cost-plus regulation.
It is usually carried out by the government.
Answer:
a) YTM = 9.8%
b) realized compound yield is 9.9%
Explanation:
a) PMT = 80
par value FV = 1000
coupon rate = 8%
curent price PV = 953.1
years to maturity n = 3
Yield to maturity (YTM) =
=
= 9.8%
b) r2 = 10% = 100%+10%=1.1
r3 = 12% = 100%+12%=1.12
Realized compound yield:First, find the future value (FV. of reinvested coupons and principal
FV = ($80 *1.10 *1.12) + ($80 * 1.12) + $1080 = $1268.16
let a be the rate that makes the future value $1268.16
953.1(1+y)³ =$1268.16
(1+y)³=1.33
1+y=1.099
y = 0.099 = 9.9%
Use the formula of the present value of an annuity ordinary which is
Pv=pmt [(1-(1+r)^(-n))÷r]
Pv present value 4500
PMTthe actual end-of-year payment?
R interest rate 0.12
N 4 equal annual installments
Solve the formula for PMT
PMT=pv÷[(1-(1+r)^(-n))÷r]
PMT=4,500÷((1−(1+0.12)^(−4))÷(0.12))
PMT=1,481.55
The given statement " To add a pie chart, first select the data to be charted and then tap or click the Insert Pie or Doughnut Chart button (INSERT tab | Charts group) " is TRUE
Explanation:
A pie chart is a circular mathematical diagram separated into slices that display numerical proportions. The length of each piece in a pie chart is proportional to the amount it represents.
In other words, each piece of the pie is relative to the size of the party in its entirety. The whole pie is 100% whole, while the pie "slices" represent portions of the whole.
You must have a list of both the category (description of your categories) and numerical variables to construct a pie chart.
Tables can be hard to draw by hand, in particular for tricky numbers. The entire pie is 360 degrees, making drawing 13.9% or 56% difficult. With the range of computer programs, it is not really important that you can create pie charts.
Answer:
$2475000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold for the June month is shown below:
As it is given that total sales of June is $2,970,000
And, the marked up is cost plus 20%
So based on the above information, the cost of goods sold is
= $2,970,000 × 100 ÷ 120
= $2,475,000
Therefore, all the other information which is given is not relevant. Hence, ignored it