Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725
Answer:
Contractionary fiscal policy to prevent real gdp from rising above potential real gdp would cause the inflation rate to be <u>LOWER</u> and real gdp to be <u>LOWER</u>.
Explanation:
A government engages in contractionary fiscal policy when it decreases spending or increases taxes. This is done to lower the economy's inflation rate, but it also decreases aggregate income which will decrease aggregate supply, resulting in a lower real gross domestic product.
Assessing one's personal entrepreneurial competencies also known as PECs is very important to evaluate your weakness and strengths when it comes to entrepreneurship. By doing this, you will be able to fix your weaknesses and strengthen your strengths for the advantage of the activity.
Answer:
When the board of directors asked that the company stop underwriting the PGA event the CEO knew, that the decision which he made with the company’s best interest in mind, lacked foresight.
Explanation:
(I think...)