Answer:
The correct answer is option A.
Explanation:
The demand for cantaloupes is unitary elastic at price level $2.50. The demand curve here is linear and downward sloping. The elasticity of demand is 1.
In this linear demand curve the lower portion will represent inelastic demand.
When the price level is reduced to $2 the demand will move to the lower portion of the curve, with fall in price and increase in demand.
So, at $2 price the demand will be inelastic, which means it will be between 0 and 1.
Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
Answer:
5,275
Explanation:
The targeted pretax income is the difference between the targeted total sales and the estimated total cost.
The total cost is the sum of the fixed and variable cost. The sales and variable cost are dependent on the level of activities or number of units produced and sold.
Contribution margin is the difference between the sales and variable cost.
Let the number of units to be sold be F
114F - 34F - 222,000 = 200,000
80F = 422,000
F = 422,000/80
= 5,275
According to the TABC, seller-server certification can be revoked if one is charged with breaking the laws concerning the sale of alcohol. The length of time that TABC certificate is revoked depends on the number of offenses committed within a period of 12 months. In this case, the holder made a second offence within 12 months, therefore, the holder will not be allowed to get a TABC certification again for 90 days. One is required to take some time off work since it appears he/she has a problem with breaking alcohol laws
<span>120
The simple answer is that 5 items can be arranged 5! (5 factorial) different ways. But let's expand upon that brief answer. We have 5 jobs and 5 machines with which to perform those jobs. So let's look at the 1st machine. Any of 5 of the jobs may be assigned to it. Now we have 4 jobs left unassigned. So let's look at the 2nd machine. For that machine, any of the 4 remaining jobs may be assigned to it, leaving 3 unassigned jobs. We can continue in that fashion, assigning at random one the of 3 remaining jobs to the 3rd machine, one of the 2 remaining jobs to the 4th machine, and finally, the only unassigned job to the 5th machine. So there's 5 * 4 * 3 * 2 * 1 = 5! = 120 different ways to assign those 5 jobs to all 5 machines.</span>