Answer:
Equipment 716,072.53 debit
Lease payable 716,072.53 credit
interest expense 64,446.53 debit
lease payable 64,446.53 credit
Explanation:
We record the lease payment present value:
C 100,000.00
time 12
rate 0.09
PV $716,072.5277
Now we solve for the interest accrued during the year
716,072.53 x 0.09 = 64.446,53
Answer:
The answer is "1.1"
Explanation:
In the case of a single Interest, the principal value is determined as follows:

In case of discount:

Let income amount = 100, time = 1.5 years, and rate =20 %.
Formula:
A = P(1+rt)
A =P+I
by putting vale in the above formula we get the value that is = 76.92, thus method A will give 76.92 value.
If we calculate discount then the formula is:
P = M(1-rt)
M = 100 rate and time is same as above.

Thus Method B will give the value that is 70
calculating ratio value:

Answer:
1. Albert has a recognized gain on the transfer of $140,000.
Explanation:
Option D is wrong because Gold corporation has a basis in the land of Albert's recognized gain plus the cost of the value of land's Albert. Therefore, $140,000 + $140,000 = $280,000.
Option A is correct because, under the recognized gain clause 357(C), the mortgage on the land exceeds the cost of value of the land by $(200,000 - $140,000) = $60,000. Moreover, Alberta has received $80,000 additional from notes payable. So, total recognized gain on the transfer = $80,000 + $60,000 = $140,000.
Answer:
$739.72 ≈ 739.72
Explanation:
we can use an excel spreadsheet and the present value function to calculate the expected price of each bond ⇒ =PV(rate,nper,pmt,fv,[type])
- fv = $1,000
- pmt = $1,000 x 7.25% x 1/2 = $36.25
- nper = 60
- rate = 10% / 2 = 5%
- present value = ?
=PV(5%,60,36.25,1000) = -739.72 since excel calculates the initial investment, it is always negative, so we just change the sign.
Given that Lucky won $1000000 and has an option of receiving $50000 p.a for 30 years, the total amount received after 30 years in case he goes for option 2 will be:
amount=(yearly payment)+(number of years)
=(50000)×(30)
=$1,500,000
This implies that the second option is best choice. Given the information, we shall conclude that the best thing to do is to calculate the present value of the annuity payments.
The answer is D]