Answer:
Break Even Point
In Units = 2,000 units
In value = $80,000
Explanation:
Break even Point = 
When we use contribution per unit, we get the break even point in units sales.
When we use the contribution margin as a percentage of sales we get break even sales in value.
Contribution per unit = $20
Contribution margin in percentage = $20/$40 = 50%
Therefore, Break even Point in units = 
Break even units = 2,000
Break Even Point in value = 
Sales to be made in value at break even = $80,000
Answer:
ROE = 33.33%
Explanation:
<em><u>return on equity:</u></em>

<em><u>where:</u></em>
Average equity

(140 + 160) / 2 = 150
return on equity : 50 / 150 = 1/3 = 0.3333 = 33.33%
The ROE measures the effectiveness of the managers to generate profit with their current net assets(equity)
This ROE of 33.33% rrepresent that for every dollar of equity the company generates 33 cents of income
Answer and Explanation:
The Journal entry is shown below:-
Amount should be capitalized for new vehicle = Cost + Painting and new logo cost + Deluxe Roof rack and trailer hitch
= $15,600 + $6,600 + $2,900
= $25,100
We took the cost of painting and deluxe roof and trailer hitch costs into account as they are supposed to increase the vehicle's future benefits.
Depreciation = (Cost - Salvage Value) ÷ Number of Years
= ($25,100 - $6,300) ÷ 5
= $3,760 per year
In the year 2022 vehicle is used only for 6 months (July to Dec), depreciation expense for the year ended December 31, 2022 is
= $3,760 × 6 ÷ 12
= $1,880
So, the Journal entry is
Depreciation expense Dr, $1,880
To Accumulated Depreciation $1,880
(Being depreciation provided for the year 2022 is recorded)
Therefore for recording the depreciation provided for the year 2022 we simply debited the depreciation expenses while we credited the accumulated depreciation.
Answer:
poop is the place to go. as long a as there is a bathroom nearby
Answer:
The correct option is spends $1000 on print advertising that brings in 10 prospects before 1 lease was signed, is more cost effective
Explanation:
Spend $1000 on print advertising that brings in 10 prospects before 1 lease was signed is more cost effective because a lesser amount was spent to get 1 lease signed, following this approach, $2000 will get 2 leases signed which is more cost effective than spending $3000 to get 2 leases signed.