<span>With the following actions provided above, it
has been concluded that the marketers has responded to the environmental
stability in which these are strategies that is helpful in the environment, in
the economy and to meet the needs that will be helpful in the future.</span>
Answer:
$90,000; $18,000; $37,500; $34,500
Explanation:
Total contribution to GDP:
= Number of bicycles produces × Selling price of each
= 300 × $300
= $90,000
Value added by Firm T is calculated as follows:
= value of tires sold to Firm B
= Selling price of each tire × No. of tires produced
= $30 × 600
= $18,000
Value added by Firm F is calculated as follows:
= Value of bicycle frames sold to Firm B
= Selling price of each bicycle frame × No. of bicycle frames produced
= $125 × 300
= $37,500
Value added by Firm B:
= Value of bicycles sold to consumers - Cost of purchasing tires from Firm T - Cost of purchasing bicycle frames
= ($300 × 300) - $18,000 - $37,500
= $90,000 - $18,000 - $37,500
= $34,500
Answer:
required purchase 83,500
Explanation:
The cost of inventory in july sales and our desired ending invenory is the amount we need. the beginning inventory is a portion of this demand already fullfil, we need to purchase for the difference.
cost of inventory sales for July:
70,000 x (1 - 45%) = 38,500
desired ending inventory 105,000
beginning inventory <u> (60,000) </u>
required purchase 83,500
Answer: A. Government's borrowing to refinance the debt may lead to higher interest rates. Higher interest rates reduce investment spending, leaving future generations with a smaller stock of capital goods.
Explanation:
When the Government replaces a debt with another debt by means of Refinancing, they will probably be charged a higher interest rate because replacing debt with another debt is not generally ideal.
A higher interest rate means a higher repayment amount. Should the government keep paying higher and higher rates for debt, they'll have to reduce their spending on Investment. Investment creates Capital Goods such as machines and equipment. A reduction in Investment spending therefore reduces future generations' access to capital goods.
Answer:
positioning strategy.
Explanation:
According to my research on different types of business strategies, I can say that based on the information provided within the question the soft drink company is effectively using a positioning strategy. This is a strategy that focuses on one or two important key aspects in which to concentrate and excel on. In this situation the key aspect was healthy living.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.