The best and most correct answer among the choices provided by the question is
The statement that points out his most serious omission is "<span>What if the electric bill increases?".
</span>I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Answer:
$209,600
Explanation:
Calculation of the net income (or loss) for the year
Stockholders’ equity = Total Capital + Net Income - Dividend
Therefore the Net Income will be:
Using this formula
Net income= Stockholders’ equity + Dividend - Total Capital
Where,
Stockholders’ equity =$343,200
Dividend =$20,000
Total Capital =$153,600
Let plug in the formula
Net income= $343,200 + $20,000 - $153,600
Net income= $209,600
Therefore the net income (or loss) for the year will be $209,600
Answer:
b. Radical
Explanation:
In 1993 the next evolution in the film industry was a Radical Evolution, which is distinguished by the implementation of groundbreaking and innovative technology. Such an innovation was the special effect techniques and advanced technology that was used in order to film the blockbuster hit of "Jurassic Park" since nothing close to what was accomplished in that movie has been done before.
Answer and Explanation:
1.
A is semi annual coupon=43.75
B is par or face value=1000
C is semi annual required return=5.25%
2.
Reasonable because coupon rate is less than ytm
3.
=(8.75%*1000)/11.75%*(1-1/(1+11.75%/2)^6)+1000/(1+11.75%/2)^6=925.95
4.
Less than
5.
Discount
Answer:
If Victoria purchases insurance, she will have (4000-1200) = $2800 for consumption. Now even if she has an accident, she will not have to incur any medical costs.
So the expected value of Victoria’s consumption should she purchase the insurance cover is $2800.
Expected utility should Victoria purchase insurance will be equal to the total utility as Victoria will surely have 3100 for consumption.
E(U )=
E(U) = 621 (rounded off to nearest integer)