Answer: The ending balance (principal plus interest) will be $638.10
Explanation:
To calculate this we need to use the Quarterly Interest formula
CI quarterly = P (1+ (R/4)/100)^4n
CI is the compound interest payable
I is the initial principal sum of money
R is the interest rate in percentage at which interest accrued over time
n is the time period in years
For the first year the total amount plus interests is
CI = $ 100 (1 + (8/4)/100)^4x1
CI = $100 (1 + 2/100)^4
CI= $100 (1 + 0.02)^4
CI = $100* 1.0824
CI = $108.24
For the second year = $100+ $108.24= $208.24
CI = $ 208.24 * 1.0824
CI = $225.41
For the third year = $100 + $ 225.41 = $325.41
CI = $325.41 * 1.0824
CI = $352.23
For the fourth year = $100 + $ $352.23 = $452.23
CI = $452.23 * 1.0824
CI = $ 489.51
For the fifth year = $100+ $489.51 = $589.51
CI = $589.51 * 1.0824
CI = $ 638.10
Answer:
This is because of the ethics guiding the body. For example, ethically, it is wrong for the agent to put his email address in the application in LEAN where it should have been the customer's own. <em>There is a possibility of the identity theft or fraud being committed when such happens.</em>
Explanation:
Answer:
The price of hot chocolate will increase for sure due to the sudden increase in the quantity demanded and decrease in the supply. The net effects on the actual quantity demanded are not definite, since a small increase in price will probably not affect it that much and more chocolate sill be demanded, but if the prince increase is too high, probably the quantity demanded will fall.
Answer and explanation:
The simplest form to identify a difference in the frequency of the customers who visited the sore is by recording the number of people coming into the shop is well established time frames during the morning, afternoon, and night. After performing the report for at least a couple of weeks, a comparison should be made among the opening days and time frames during a day to find out what days are the heaviest in clientele and during what time.
Answer:
55.58
Explanation:
Data provided in the question;
Initial demand per month, Q₁ = 3
Final demand per month, Q₂ = 5
Initial price, P₁ = $33,200
Final price, P₂ = $33,500
Now,
elasticity of demand using midpoint method is calculated as :
=
or
= 
on substituting the respective values, we get
= 
or
= 
or
= 
= 55.58