Let's turn 3 hours and 3 minutes into minutes.
One hour=60×3=180+3=183
So, there's 183 minutes in 3 hours and 3 minutes. We need to divide 26.2 miles by 183.
26.2÷183≈ 0.143
So, Sally ran 0.143 miles every minute.
Answer:
3.85 hours
Step-by-step explanation:
We have that the model equation in this case would be of the following type, being "and" the concentration of bacteria:
y = a * e ^ (b * t)
where a and b are constants and t is time.
We know that when the time is 0, we know that there are 100,000 bacteria, therefore:
100000 = a * e ^ (b * 0)
100000 = a * 1
a = 100000
they tell us that when the time is 2 hours, the amount doubles, that is:
200000 = a * e ^ (b * 2)
already knowing that a equals 100,000
e ^ (b * 2) = 2
b * 2 = ln 2
b = (ln 2) / 2
b = 0.3465
Having the value of the constants, we will calculate the value of the time when there are 380000, that is:
380000 = 100000 * (e ^ 0.3465 * t)
3.8 = e ^ 0.3465 * t
ln 3.8 = 0.3465 * t
t = 1.335 / 0.3465
t = 3.85
That is to say that in order to reach this concentration 3.85 hours must pass
Answer is 4 rides
19.75 after food so divide it by 4 to get your answer
We are asked in the problem to determine the number of quarters that are needed to complete 4975 units given the equation y = x6 − 25x4 + 199x2 where y is the number of manufactured units and x is the number of quarters needed.
substituting y = 4975, we find x. <span>x is readily found using calculator.</span>
Answer:
Quadrant I and III
Step-by-step explanation:
The coordinate (3,9) is all positive, therefore it lies in quadrant I.
The coordinate (-3,-9) is all negative, therefore it lies in quadrant III.