Answer:
Job 765 Job 766
Direct material $5,670 $8,900
Direct labor $3,500 $4,775
Overhead $5,400 $8,800
(27*200) (44*200)
Total Job cost $14,570 $22,475
b) Cost per unit = Total job cost/unit produced
Job 765 = $14,570/152 units
Job 765 = 95.86
Job 766 = $22,475/250 units
Job 766 = 89.90
Answer:
$60,000
Explanation:
Hansen's annual salary allowance= 30,000
Hernandez's annual salary allowance= 10,000
annual interest allowance of Hensen= 0.1 × 50,000= 5000
annual interest allowance of Hernandez= 0.1 × 50,000= 5000
Remaining balance=100000- 5000-5000-30000-10000= 50000
Share of each partner from remaining balance= 25000
Hensen's income= 25,000+ 5000+ 30000= 60,000
Answer:
C. Product A has more elastic demand than product B.
Explanation:
The graph plotted above shows the quantity demanded for 2 products in relation to their prices.
Looking at the graph, we visually conclude that product A is more responsive to a change in price, compared to how responsive product B is to a change in price.
Invariably, a change in the price of commodity A causes a greater change in the quantity demanded, compared to a change in quantity demanded for product B, with almost the same change in price.
Option C is the answer.
The answer is 40 because you have to divide 60 and then 1.50 to get your answer
Bentley will likely use the firm's <u>CRM databases</u> to identify these customers.
<u>Explanation</u>:
CRM databases collect information about the customers. It can be used to identify the best customers. The database stores the annual sales report.
CRM is a customer relationship management that manages the interaction between company and customers.
CRM database holds all the data related to the customers like their name, email address, age, Skype address and occupation details.
In the above scenario, Bentley can use CRM database to filter twenty valuable building contractor customers and invite them for golf outing and party.