1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.
According to the TABC, seller-server certification can be revoked if one is charged with breaking the laws concerning the sale of alcohol. The length of time that TABC certificate is revoked depends on the number of offenses committed within a period of 12 months. In this case, the holder made a second offence within 12 months, therefore, the holder will not be allowed to get a TABC certification again for 90 days. One is required to take some time off work since it appears he/she has a problem with breaking alcohol laws
Answer: Profit of charging the optimal block price is 73.5 cent or $0.74.
Explanation:
Given that,
The inverse demand function: P = 25 − 3Q (in cents)
Cost of producing = C(Q) = 1 + 4Q (in cents)
By charging the optimal block price, the firm produce at a point where
Price = Marginal Cost (MC)
MC = 4
Therefore,
25 − 3Q = 4
Q = 7
Consumer Surplus = Profit of charging the optimal block price=0.5 × (y-intercept of the demand curve -MC) × Q
= 0.5(25 - 4) × 7
= 73.5 cent
It is equivalent to $0.74.
Answer:
The answer is: 5 hours 20 minutes; 4 Trucks
Explanation:
Each truck has a 16 minute window to pick up and dump the coal. This process can be observed as an assembly line where each stage of production is the stages of coal transport. When Truck A is travelling to the dump site, Truck B can be loading the coal. When Truck B is travelling to the dump site and Truck A is dumping the coal, Truck C would be loading the coal. When Truck A is travelling to the loading area, Truck B dumping the coal and Truck C travelling to the dump site, Truck D would be loading the coal. Once Truck A gets to the loading area, Truck D would be on its way to the dump site and so on. In each 16 minute window 88 tons of coal (22 tons * 4) is picked up and dumped, that is, 22 tons every 4 minutes. Given that there are 1, 760 tons of coal, the total time taken to dump all the coal is equal to 320 minutes:
88 tons = 16 minutes (22 tons dumped every 4 minutes)
1, 760 tons = (1760 tons * 16)/88 tons = 320 minutes
320 minutes/ 60 minutes = 5 hours 20 minutes
Answer: Both ‘8.2%’ and ’14.6%’ are descriptive statistics.
Descriptive statistics summarize and describe the features of the data in a study or survey numerically.
In this question, the information just tells us the percentage of people who had a particular opinion for a given question. Hence these percentages describe the data.