Answer: I think the answer is A. CT Scans. If I'm wrong, feel free to correct me! :)
weight = 180 pounds
time = 24 hours
formula: 1 calorie per hour for every kilograms of body weight
* add 200 calories per day.
180 lbs * 1kl/2.2 lbs = 81.82 kgs
1 cal/hr * 24 hrs * 81.82 kgs = 1963.68 calories
1963.68 + 200 = 2163.68 calories in total.
Answer:
d. There is a relationship between gender and intended major.
Explanation:
According to the above question, we can see that most women used in research want to continue the psychology course, while most men want to continue the history course. With this we can conclude that there is a greater relationship between the female gender and the psychology course (according to this research), as there is a greater relationship with the male gender and the history course. For this reason, we can state that the results of this research show that there is a relationship between gender and main intention.
99213, 99354
lmao this is like a med school question, weird to see something like this here.