Answer:
Depending on what game Jennifer played, she might have to pay taxes. If Jessica won the money playing [email protected]@ck or [email protected]@[email protected] she doesn't need to pay taxes.
Explanation:
The IRS requires casinos in Las Vegas to withhold 25% of total gambling winnings (or 30% if the gambler is from a foreign country). When a casino withholds taxes, they will provide you with IRS Form W-2G.
You must remember to keep Form W-2G so you can report it on your IRS Form 1040 tax return at the end of the year, to avoid being taxed twice.
But winnings from some table games are not taxed, e.g. [email protected]@ck, [email protected]@[email protected], [email protected], and roulette are not taxed.
Explanation:
Aggregate planning can be defined as a marketing tool whose objective is to develop a 6 to 18 month plan for the organizational production process, in order to plan in advance the need for the amount of materials and resources that a company needs to have in each period time, so costs are reduced.
Some aggregate planning decisions involve the amount of subcontracting items, the amount of outsourcing, overtime hours, the amount of inventory to be maintained and to be accumulated in a certain period, etc.
Aggregated planning helps the organization to meet demand and supply in a period of time, and it is also possible to be an instrument of influence on supply and demand, so an organization that offers a variety of products and / or services could face difficulties management of all the variables necessary for the production of varied items, as this planning takes time, affects costs, customer satisfaction, synchronization of the supply chain, etc.
Answer:
Total investment = 2,400+10,000+3,600=16,000
Expected return on Portfolio= 2,400/16,000*6=0.9%+
10,000/16,000*7.5=4.6875% +
3,600/16,000*12.6=2.835%
Expected return on portfolio= 8.4225%
Explanation:
Answer:
$250,000
Explanation:
the down payment = cost of the house - mortgage = $550,000 - $300,000 = $250,000
Something is not right with this question, because if you have been able to save $250,000 in 5 years, it means that you saved around $50,000 a year. If you were able to save that much money per year, then you should be able to pay a higher mortgage. The average 30 year mortgage has an APR of a little over 4% (national average between 4.04% - 4.16%). That would result in a monthly payment of around $1,151 including insurance.
So you should either go to another bank (if your salary is really that high) or search a cheaper house.
I think that the answer is 24.69. i hope it helped :)