Answer:
The slope represents the rate of change of earnings in a week for every unitary change in number of doors knocked. For Jessica's function, her earnings change by +7 units for every unit of door she knocks.
Answer:
8% or 0.08
Step-by-step explanation:
Probability of missing the first pass = 40% = 0.40
Probability of missing the second pass = 20% = 0.20
We have to find the probability that he misses both the passes. Since the two passes are independent of each other, the probability that he misses two passes will be:
Probability of missing 1st pass x Probability of missing 2nd pass
i.e.
Probability of missing two passes in a row = 0.40 x 0.20 = 0.08 = 8%
Thus, there is 8% probability that he misses two passes in a row.
I say it is C. Basically I just eliminate the potential answered down. A could not be the one since not all student in 2nd period got 100% and average students got below 95%. B cannot be it since both box plot have the same median. I do not think D is it because of how the answer is told. "The 4th period class should get the reward. Their lowest score is an outlier, and should be thrown out," it sound childish and makeing a joke to put "and should be thrown out." I may be wrong but that is my opinion. The relatively the best and reasonable answer is C.
<span />
Answer:
The equation for the amount of salary after x number of years is given by:

where
a is the initial amount
x represents the number of years and
r represents the growth rate( in decimal)
As per the statement:
You begin your first day as a police officer earning $30,000/yr
⇒ a= 30,000
It is also given that you obtain a full 5% increase each year,
⇒
then;
....[1]
we have to find the salary in three years.
⇒
Substitute this value in [1] we have
Simplify:

therefore, your salary be in three years will be $34,4728.75
Well, since you jogged 6/23 mi. a day, for 4 days, it'll be (6/23)×4. This is 24/23 which is one mile and 1/24 of one.