Answer:
-4.3; inelastic
Explanation:
Initial price = $6.45
Initial quantity demanded = 600
New price = $6.95
New quantity demanded = 400
Percentage change in Quantity demanded:
= (Change in quantity demanded ÷ Initial quantity demanded) × 100
= [(400 - 600) ÷ 600] × 100
= (-200 ÷ 600) × 100
= 0.3333 × 100
= -33.33%
Percentage change in price:
= (Change in price ÷ Initial price) × 100
= [($6.95 - $6.45) ÷ $6.45] × 100
= ($0.5 ÷ $6.45) × 100
= 0.0775 × 100
= 7.75%
Therefore, the price elasticity of demand is as follows:
= Percentage change in quantity demanded ÷ Percentage change in price
= -33.33 ÷ 7.75
= -4.3
Hence, the price elasticity of demand is inelastic.
The inventory system whereby the merchandise inventory account balance is merely a record of the most recent physical inventory count is called the periodic system. The periodic inventory system is a<span> method of accounting for merchandise inventory in which the cost of the inventory sold is determined only at the end of an accounting period.</span>
<span>The updates in this system are made on a </span>periodic<span> basis. </span>
Answer and Explanation:
a) rent income from sarah's vacation house will not affect her AGI, because according to rules if vacation house is used fewer than 15 days, in that case it is treated as a personal house and its expenses and income have not effect on the AGI. only the mortgage interest and property yax will be deducted from AGI.
b) only the mortgage interest and property yax will be deducted from AGI. other expenses are non-deductible from AGI because these are treated as personal expenses.
Answer:
His maximum inventory level would be 180 units
Explanation:
According to the given data we have the following:
daily demand rate , d=1,600/200=8 units;
daily production rate p=80 units;
C0=25 dollar
Cc=2 dollar
Therefore, Qopt=√2*25*1,600/(2(1-8/80))
Qopt=210.82
But here Rolf decide to produce 200 units each time he started production, hence fix Q=200
Therefore, Maximum inventory level=200*(1-8/80)=200*0.9
Maximum inventory level=180 units
His maximum inventory level would be 180 units
Answer:
A. Yes, because the corporation would be required to pay tax on its profits, and the shareholders would also be required to pay taxes on dividends