Answer:
95.4% of family vehicles is between 1 and 3 years old.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Mean, μ = 2
Standard Deviation, σ = 6 months = 0.5 year
We are given that the distribution of age of cars is a bell shaped distribution that is a normal distribution.
Formula:

P(family vehicles is between 1 and 3 years old)

95.4% of family vehicles is between 1 and 3 years old.
Answer:
10.55% probability
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The order in which the CDs are chosen is not important. So we use the combinations formula to solve this question.
1 Bach CD, from a set of 4.
1 Beethoven CD, from a set of 6.
1 Brahms CD, from a set of 3.
1 Handel CD, from a set of 2.
So, D=144
4 CDs from a set of 4+6+3+2 = 15.
So, T= 1365
p= D/T= 144/1365 = 0.1055
10.55% probability that she will choose one by each composer
To find the total profit, add p(x) and q(x):
(110 + 25x) + (15x + 85)
15x + 25x + 110 + 85 --> group like terms
40x + 195 --> add like terms
p(x) + q(x) = 40x + 195 --> This is the function that represents the total profit for January and February
Answer:
n = 10
Step-by-step explanation:
3n1!/(n-4)! = (n-1)!/( n-1-5)
3n(n-1)(n-2)(n-3)(n-4) / N-4 -------- case1 ( cancel ( n-4) from top and bottom)
= (n-1)(n-2)(n-3)(n-4)(n-5)(n-6) / n-6 --------- case 2 ( Cancel n-6 from top and
bottom and also cancel n-1,
n-2, n-3 with case 1)
3n = ( n-4)(n-5)
3n = n² - 5n - 4n + 20
3n = n² - 9n + 20
0 = n² - 9n - 3n + 20
0 = n² - 12n + 20
0 = (n-2)(n-10)
n = 2 ( not valid) n = 10
Therefore n = 10