We have to find the potential solutions to
from least to greatest.
Using the properties of ln function.

Therefore, we get


taking antilog on both the sides, we get

So, 
Therefore, the potential solutions to 2 ln x = 4 ln 2 from least to greatest is -4 and 4.
<span>(8r^6s^3 – 9r^5s^4 + 3r^4s^5) – (2r^4s^5 – 5r^3s^6 – 4r^5s^4)
= </span><span>8r^6s^3 – 9r^5s^4 + 3r^4s^5 – 2r^4s^5 + 5r^3s^6 + 4r^5s^4
= </span>8r^6s^3 – 9r^5s^4 + 4r^5s^4 + 3r^4s^5 – 2r^4s^5 + 5r^3s^6
= 8r^6s^3 – 5r^5s^4 + r^4s^5 + 5r^3s^6
Hope it helps
Answer:
Their headquarters contains <u>420000</u> employees.
Step-by-step explanation:
The company has two office buildings which hold 30,000 employees.
The headquarters contains 14 times as many employees as the overseas branch.
Therefore, the number of employees in the headquarters is:
14 * 30000 = 420000 employees
Their headquarters contains 420000 employees.
Answer:
2.28%
Step-by-step explanation:
Let X be the number of books borrowed from a library each week
Given that X is normal with mean = 190 and std dev = 30
Thus Z score would be
Z=
Required probability or chance = P(X>250)
=P(
=P(Z>2)
=0.5-0.4772
=0.0228
=2.28%
480 pennies.
25% are dated before 1980, therefore:
1200(total):100 = 12 (1%)
12(1%)x25 = 300 (25%)
35% are dated from 1980 to 2000, therefore:
12(1%)x35 = 420 (35%)
25% are dated before 1980, 35% are dated from 1980 to 2000 and the rest are dated after 2000.
25% + 35% = 60%.
300(25%) + 420(35%) = 720.
60% = 720.
100%-60% = 40%.
40% is the amount of pennies that are dated after 2000.
The total (100%) of the pennies is 1200.
We also know that 60% of the total (1200) is 720.
1200(100%) - 720(60%) = 480(40%).
Therefore, the amount of pennies dated after 2000 in Russell’s Collection is 480.