In order to construct this equation, we will use the variables:
V to represent mixture volume (40 ml)
C to represent mixture concentration (0.32)
v₁ to represent volume of first solution (40 / 4 = 10 ml)
c₁ to represent concentration of first solution (0.2)
v₂ to represent the volume of the second solution (40 * 3/4 = 30 ml)
c₂ to represent the concentration of the second solution
We know that the total amount of substance, product of the volume and concentration, in the final solution is equal to the individual amounts in the two given solutions. Thus:
VC = v₁c₁ + v₂c₂
40(0.32) = 10(0.2) + 30c
Using the standards of conversions, we will find that 1 hg is equivalent to 10000 cg.
Therefore, to convert 420 hg to cg, all you have to do is cross multiplication as follows:
420 hg = (420 x 10000) / 1 = 4200000 cg
The correct choice is: 4200000
Solve for x.
(3x+1)2-100=0
(3x+1)2=100
3x+1=100/2
3x=50-1
x=49/3
x=16.33333
Hope that helps. If you have any other questions feel free to ask me
Answer:
The probability of Yarborough when you are randomly dealt 13 cards out of a well-shuffled deck of 52 card is 0.000547.
Step-by-step explanation:
The number of ways you can choose a set of 13 different cards from a deck of 52 cards is given by 52P13.
Hence the unordered sample space has 52P13 equally likely outcomes. The number of outcomes with no card above a nine is 32P13.
This leads to the same value for the desired probability of a Yarborough:
32P13 / 52P13 = 0.000547.