Answer:
Without cafeteria plan Karen taxable income is 2250 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $2135.
Without cafeteria plan Katie taxable income is 2075 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $1960.
Explanation:
A married women Karen earns = $2250
Katie single women earn = $2075
Employee contribution to health care = $115
If the Karen decline to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 (wages).
If the Karen accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 - $115 (contribution) = $2135
If Katie declined to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 (wages).
If Katie accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 - $115 (contribution) = $1960
Answer:
The ledger of Metlock, Inc.
March 31 Adjusting Entries
Sr. No Particulars Debit Credit
1 Depreciation Expense $1092
Accumulated Depreciation $ 1092
Depreciation for 3 months = $364*3= $ 1092
2. Unearned Rent Revenue 8060
Rent Revenue Earned 8060
Half of the unearned rent revenue was earned during the quarter.
3. Interest Expense $130
Interest Payable $ 130
Interest of $520 is accrued on the notes payable. For the quarter it will be
$ 520/4-=$ 130
4. Supplies Expense 2885
Supplies 2885
Supplies on hand total $1,105. Supplies were $ 3900. The amount of supplies used were $ 3900- $ 1015= $ 2885
5. Insurance Expense $1560
Prepaid Insurance $ 1560
Insurance expires at the rate of $520 per month. For the three months it would be $ 520* 3= $1560.
I think you’re referring to the competitive equilibrium price
The answer top the question stated above is letter D. It would improve the economy's situation.
For F<span>riedrich Von </span>Hayek, less government intervention<span> meant more </span>economic freedom. He believed that if people are free to choose, then the economy runs more efficiently.
Thus, it would improve the economy's situation.
Answer: Bank B is the better investment. In 10 years, her $2,000 will grow to $4,317.85, and with bank A, her $2,000 will grow to $3,700.
Explanation:
Bank A was offering 8.5% simple interest. $2000 with 8.5% simple interest. = A = P(1 + rt)
A = 2000(1+(0.085*10))
= 2000(1+0.85)
= 2000(1.85)
= 3,700
Bank B was offering 8% compounded annually
= A = P(1+r/n)^nt
A= 2000(1+8%/1)^1*10
A= 2000(1+0.08)^10
A= 2000(1.08)^10
A= 2000*2.1589
= 4,317.85