Answer:
2.88 pounds or 288 ounces
Step-by-step explanation:
you need 12oz
and 24 bags
multiply those
Given:
Original price = 20
reduces selling price by 25% every month it's not sold.
First markdown month:
20 * (100%-25%) = 20 * 75% = 15
Second markdown month
15 * 75% = 11.25
Macy, employee gets a 50% discount off the current price.
11.25 * 50% = 5.625
11.25 - 5.625 = 5.625 or 5.63
The pre-tax price of the shirt for Macy will be $5.63
There both types of numbers but a whole number is a number with no exponents or decimals, but decimals are like a broken un half whole number
Answer:
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire of length 5 millimeters = 1.1156 occur / millimeters
Step-by-step explanation:
<u>Step 1</u>:-
Given data A copper wire, it is known that, on the average, 1.5 flaws occur per millimeter.
by Poisson random variable given that λ = 1.5 flaws/millimeter
Poisson distribution 
<u>Step 2:</u>-
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire

On simplification we get
P(x=0) = 0.223 flaws occur / millimeters
<u>Conclusion</u>:-
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire of length 5 millimeters = 5 X P(X=0) = 5X 0.223 = 1.1156 occur / millimeters