Answer:
97
Step-by-step explanation:
We are asked to find the size of sample to be 95% confident that the error in psychologist estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
We will use following formula to solve our given problem.
, where,
,
,
.


Substitute given values:





Therefore, the sample size must be 97 in order to be 95% confident that the error in his estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
<u>Given</u>:
The graph shows the speed of a ball in free fall for 10 seconds.
We need to determine the constant of proportionality for the given graph.
<u>Constant of proportionality:</u>
The constant of proportionality can be determined using the formula,

Where k is the constant of proportionality.
Let us consider any of the coordinate from the graph and substitute in the formula.
Consider the coordinate (4,40) and substitute in the above formula.
Thus, we have;


Thus, the constant of proportionality is 10 meters per second squared.
Your answer would be B because even though it's the same shape the red shape is 2 times bigger.......your exponent 4 stays 4
The x-intercept is a point on the x-axis.
y=0 at every point on the x-axis.
-2x + 1/2(0) = 18
-2x = 18
Divide each side by -2 : x = -9
Zinc Djibouti bid f. If in doc doc sonfhfbfirnic.