Answer:
Explanation:
Please, see attached the chart corresponding to this question.
The<em> chart</em> is a pie chart that shows the percentage composition of the <em>expenses </em>and uses color to identify each item.
The items corresponding to<em> taxes</em> are:
- <em>Federal tax: 29%</em>
- <em>State tax: 6%</em>
All the other expenses are not taxes.
Add the two items that are taxes: 29% + 6% = 35%.
Hence, the expenses that are not taxes can be calculated by difference:
Answer:
Its NOT C. Its NOT Let a > 0 and a < 1. Try A.
Step-by-step explanation:
Answer:
9 mozzarella sticks and 3 onion rings
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Given the following :
Number of shares purchased (2016) = 50
Purchase price of shares $396.33 per share
Closing price per share four years later = $778.38
A) What did Chadwick pay for all of the shares in 2016?
Purchase price per share × number of shares.
$396.33 × 50 = $19,816.50
B) What was the closing value of all of the shares four years later?
Closing price per share × number of ahaf
=$778.38 × 50
= $38,919
C.) Profit on stock :
$(38,919 - 19,816.50)
= $19,102.5
D) What is his rate of return on his shares when he sold them?
(Current Purchase - initial value) /current price
(778.3 - 396.33) / 396.33
= (381.97 / 396.33) 100%
= 0.9637675
=
I 11 x - 22 I > 22
∴ 11x-22 > 22 OR (11x -22) < -22
∴ 11 x > 44 :::::::: 11x - 22 < -22
x > 4 :::::::: x < 0
∴ x ∈ ( -∞ , 0 ) ∪ ( 4 , ∞)
∴ The correct choice is number 1
The solution is attached in the figure