A)4, 823
B)13 Weeks
A: 500 (1 + .12)^x (which is 500 (1 + .12)^20 now)
= 4823. 15 which is ≈ 4823.
B: 2000/ y1 = 500 (1 + .12)^x / y2
12.23 so 13 weeks
We know that
[length of a circumference ]=2*pi*r
for r=3 ft
[length of a circumference ]=2*pi*3-----------> 18.84 ft
<span>The angular velocity of the particle is 18 radians per minute.
if 2pi radians (full circle)------------------> 18.84 ft
18 radians----------------------------------> X
X=18*18.84/(2*pi)---------> X=54 ft
so
</span>The linear velocity of the particle is 54 ft/minute
the answer is
54 ft/min
The cost for a company to manufacture "x"....
These statements tell you what X is. (The word cost refers to what the function will tell us. In other words C(x) = The Cost for the Company))
So as we keep going the problem goes onto:
.... bracelets
So the number of bracelets is X.
The function is: C(x)
And how functions work are quite simple. You plug in a number (x) and get out a number (y).
So, C(256) = 1536
So, they made 256 bracelets at a cost of 1536 dollars.
This is no different than if I said the function was:
C(x) = 6x
And then asked, what would the function equal when x = 256. It's the same thing, so don't let it trip you up!
Answer 1: 1536$
Answer 2: 256
5578/68=82.029411764705882352941176470588
that would be rounded to 82.02 which is the answer
(50 - x) is the amount of the 15% Alcohol solution to use. If you solve for x first.
<span>0.10x + 0.15(50 – x) = 0.12(50)
0.10x - 0.15x + 7.5 = 6
-0.05x + 7.5 = 6
7.5 - 6 = 0.05x
1.5 = 0.05x
1.5/0.05 = x
30 mL = x
Then the 15% solution: 50 - 30 = 20 mL
</span>