(i) speed = distance / time
so time = distance / speed
here we have
time t = 1080/x hours
(ii) return flight time = 1080 / (x + 30) hours
(a) 1080/x - 1080/(x + 30) = 1/2
Multiplying through by the LCD 2x(x + 30) we get:-
1080*2(x + 30) - 2x*1080 = x(x+30)
2160x + 64800 - 2160x = x^2 + 30x
x^2 + 30x - 64800 = 0
(b) factoring; -64800 = 270 * -240 ans 270-240 = 30 so we have
(x + 270)(x - 240) = 0 so x = 240 ( we ignore the negative -270)
So the speed for outward journey is 240 km/hr
(c) time ffor outward flight = 1080 / 240 = 4 1/2 hours
(d) average speed for whole flight = distance / time
Time for outward journey = 4.5 hours and time for return journey = d / v
= 1080 / (240+30) = 4 hours
Therefore the average speed for whole journey = 2160 / 8.5 = 254.1 km/hr
The answer is the very first one!
(x,y) --> (-x,y)
It demonstrates a perfect reflection across the y-axis.
Good Luck!
Answer:
Step-by-step explanation:
We are given that

Function f decreases from quadrant 2 to quadrant 1 and approaches y=0
It cut the y- axis at (0,6) and passing through the point (1,2).
Function g(x) approaches y=0 in quadrant 2 and increases into quadrant 1.
It passing through the point (-1,2) and cut the y-axis at point (0,6).
Reflection across y- axis:
Rule of transformation is given by

Using the rule then we get

By using

Substitute x=-1

Substitute x=0

Therefore,
is true.
The answer is c 20 percent because if divide 75 and 15 u get 5 so thats 20 percent.