Answer:
i) 60°
ii) 14.7 cm
Step-by-step explanation:
length of Arc BA = 8.4 cm
length of radius = 8 cm
angle AOC = 45°
BO = AO = CO = 8 cm
<u>i) What is the measure of Angle BOA </u>
= length of Arc BA / Radius
= 8.4 / 8 = 1.05 radians = 60.16° ≈ 60°
<u>ii) what is the length of arc BAC</u>
= radius * angle BAC * 
angle BAC = angle AOC + angle BOA
= 45° + 60° = 105°
hence length of arc BAC
= 8 * 105 * 
≈ 14.7 cm
Answer:
la distancia del punto de observación A al incendio = 5.5 millas
la distancia del punto de observación B al incendio = 3.8 millas
Step-by-step explanation:
La expresión esquemática de la pregunta se puede ver en la imagen adjunta a continuación :
Del siguiente diagrama;
Usando la sine regla:


a sin 79 = 6 sin 63


a = 5.446 millas
la distancia del punto de observación A al incendio = 5.5 millas (a la décima más cercana)


b sin 79 = 6 sin 38


b = 3.7635 millas
la distancia del punto de observación B al incendio = 3.8 millas (a la décima más cercana)
Answer:
0.9999
Step-by-step explanation:
Let X be the random variable that measures the time that a switch will survive.
If X has an exponential distribution with an average life β=44, then the probability that a switch will survive less than n years is given by
So, the probability that a switch fails in the first year is
Now we have 100 of these switches installed in different systems, and let Y be the random variable that measures the the probability that exactly k switches will fail in the first year.
Y can be modeled with a binomial distribution where the probability of “success” (failure of a switch) equals 0.0225 and
where
equals combinations of 100 taken k at a time.
The probability that at most 15 fail during the first year is
8,8,8 would be the answer
Answer:
Slope=4
x−intercept=−
4
16
=−4
b−intercept=
1
16
=16.0000
Step-by-step explanation: