The first vector's speed is 12.57 meters for one second
The second vector's speed is 5.21 meters for one second
The total distance is 12.57+5.21 = 17.78 meters over two seconds
Hence the speed is 17.78 / 2 = 8.89m/s
Answer:
5.3 s
Step-by-step explanation:
a) since the height is defined by a function, we can find the turning point of the quadratic , which is where the ball will have the highest point. The turning point is where the gradient is equal to zero so we differentiate first

Given:
6kg 650g
1/2 kg
1/2 kg is equal to 500 grams
1 kg = 1000 grams
We need to convert these figures from kg to g.
6 kg * 1000g/kg = 6*1000g = 6,000 g
6,000 g + 650 g = 6,650 g
6,650 g ÷ 500 g = 13.3 round off to 13
13 * 500 g = 6,500
6 kg 650 g is nearest to 6,500 g.
Answer:
B) irrational. Since an irrational number cannot equal a rational number.
The premise that c is rational is false
Step-by-step explanation:
The assumption that c is rational means that the difference c-a must be rational. That difference is b, so b=c-a would mean that b must be rational. But b is defined to be irrational. Since an irrational number cannot equal a rational number, a contradiction arises and the assumption that c is rational must be false. Therefore the sum (c) must be irrational. (B)
Answer:
speed=225.75 miles per hour
Step-by-step explanation:
given:
s=301/2
t=2/3
we have,
v=s/t
v=(301/2)/(2/3)
=(301/2)×3/2
=903/4
v=225.75
therefore, speed of car will be 225.75 miles per hour