We know that
<span>Joey and Rita paint a room in 8 hours
so
100%----------> 8 hours
X%----------> 1 hour
x=100/8-----> 12.5%
that means
</span>Joey and Rita paint 12.5% of a room in 1 hour
Billy paint a room in 12 hours
so
100%----------> 12 hours
X %------------> 1 hour
x=100/12----> x=8.33 %
that means
Billy paint 8.33% of a room in 1 hour
i<span>f all three work together
then
All three paint (12.5%+8.33%) in 1 hour
20.83%------------> 1 hour
100%------------> x
x=100/20.83-----> x=4.8 hours
the answer is
4.8 hours</span>
Answer:
100x+120y = z
z= $ 63000
Step-by-step explanation:
Product Welding Assembly Painting Cont. to profit
X 2x hours 3x hours 1xhour = $100x
Y 3y hours 2y hours 1y hour = $120y
<u> </u>
Total hours 1500 hours 1500 hours 550 hours
available
Let X represent product X
Let Y represent Product Y
2x + 3y = 1500
x + y = 550
y= 550-x
2x + 3(550-x) = 1500
2x + 1650- 3x = 1500
150 = x
y = 550-150
y = 400
Objective Function Z = 100x + 120y
Z = 100(150) + 120( 400)
Z = 15000+48000
Z = $63000
Provide the approximated measurement to associate the volume of water.
Four point six three zero.
7 minutes is the answer but check with the teacher first