Answer:
The amount needed as a one-time deposit to earn $7,500 in 3 years is <em>$4388.17</em>
Step-by-step explanation:
<u>Basic Finance Formulas
</u>
One of the most-used formulas to compute present and future values is

Where FV is the future value, PV is the present value, r is the interest rate and n is the number of periods. It's vital to keep in mind that r and n must be referred to the same compounded time, e.g. r is compounded monthly and n is expressed in months
The question requires to compute the PV needed as a one-time deposit to earn a future value of $7,500 in 3 years at a 1.5% rate compounded monthly.
FV=7,500
r=1.5%=0.015
n=3*12=36 months
We converted n to months because r is compounded monthly
. The formula

must be managed to make PV isolated



Answer: The amount needed as a one-time deposit to earn $7,500 in 3 years is $4388.17
Answer:
Given: A triangle ABC and a line DE parallel to BC.
To prove: A line parallel to one side of a triangle divides the other two sides proportionally.
Proof: Consider ΔABC and DE be the line parallel to Bc, then from ΔABC and ΔADE, we have
∠A=∠A (Common)
∠ADE=∠ABC (Corresponding angles)
Thus, by AA similarity, ΔABC is similar to ΔADE, therefore
AB/AD= AC/AE
⇒AD+DB/AD = AE+EC/AE
⇒1+DB/AD = 1+ EC/AE
⇒DB/AD = EC/AE
Therefore, a line parallel to one side of a triangle divides the other two sides proportionally.
⇒Therefore Proved
Hope this helps!!!
Answer:
The student who weighted the rock 5 times has a 95% confidence interval of (25.2, 29.1) which is guaranteed to be more wider (less precise) than the other student who weighted the rock 20 times.
Step-by-step explanation:
What is Confidence Interval?
The confidence interval represents an interval that we can guarantee that the target variable will be within this interval for a given confidence level.
The confidence interval is given by

Where
is the mean weight
is the standard deviation
is the critical value from t-table and n is the sample size.
The term
is known as margin of error.
As the sample size is decreased the corresponding margin of error increases which results in wider confidence interval which means smaller precision.
The student who weighted the rock 5 times has a 95% confidence interval of (25.2, 29.1) which is guaranteed to be more wider (less precise) than the other student who weighted the rock 20 times.
We can say with 95% confidence that the true mean weight of the rock is within the interval of (25.2, 29.1).
Area of a triangle = 1/2 x base x height
a = 58.5
height = 9
58.5 = 1/2 x base x 9
58.5 = 4.5 x base
base = 13
Answer: The first machine would cost $420
and the second machine would cost $432
you should buy the first machine
Step-by-step explanation:If you get a 30% discount, then you are paying 70% of the selling price.
Machine 1: 600(.70) = 420
Machine 2: A 10% discount means you pay 90%
600(.90) = 540 But now you get a 20% discount on that amount, which means you would pay 80%
So, 540(.80) = 432