$12,716.884 Each year subtract 7% of the respective number.
In order to construct this equation, we will use the variables:
V to represent mixture volume (40 ml)
C to represent mixture concentration (0.32)
v₁ to represent volume of first solution (40 / 4 = 10 ml)
c₁ to represent concentration of first solution (0.2)
v₂ to represent the volume of the second solution (40 * 3/4 = 30 ml)
c₂ to represent the concentration of the second solution
We know that the total amount of substance, product of the volume and concentration, in the final solution is equal to the individual amounts in the two given solutions. Thus:
VC = v₁c₁ + v₂c₂
40(0.32) = 10(0.2) + 30c
2x+1=5x-44 that would be your equation
next start to simplify
subtract 1 from both sides so you are left with 2x=5x-45
then subtract 5x from both sides and you have -3x=-45
then finally divide -3 from -45 to get x=15