Step-by-step explanation:

Answer: p= 4
Step-by-step explanation: 4p - 10 = 6
4p-10=6
4p=16
p=4
| x - 8| = 3
x - 8 = 3 - (x - 8) = 3
x = 3 + 8 -x + 8 = 3
x = 11 -x = 3 - 8
-x = - 5
x = 5
Minimum : 5% Maximum : 11% if u need them added it is 16%
Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years