Answer: 14,000 i think
Step-by-step explanation:
Answer:
The standard deviation of that data set is 3.8
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 55
95% of the data fall between 47.4 and 62.6. This means that 47.4 is 2 standard deviations below the mean and 62.6 is two standard deviations above the mean.
Using one of these points.
55 + 2sd = 62.6
2sd = 7.6
sd = 7.6/2
sd = 3.8
The standard deviation of that data set is 3.8
Answer: Sample Response :Use the linear combination method.
Multiply the first equation by –2 to create opposite terms for x.
Multiply the first equation by –4 to create opposite terms for y.
Add the system of equations to eliminate a variable.
Step-by-step explanation:
The answer is b. if you divide 120 and 96, you would get 20 inches.