The frequency of a sound is whatever frequency leaves the source. It doesn't change.
Voiced of swimmers at the pool don't change frequency in or out of the water. Only their speed and wavelength change.
Answer:
t is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
Explanation:
In many exercises the units used are transformed by equations into other units called derivatives, in general the transformation of derived units is the product of the transformation of the constituent units.
In the example of velocity, the derivative unit is m / s, which is why it works in the same way that you transform length and time if in the equation it is multiplying it is multiplied and if it is dividing it is divided.
It is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
1000 m = 1 km
Answer:
Given that
V= 0.06 m³
Cv= 2.5 R= 5/2 R
T₁=500 K
P₁=1 bar
Heat addition = 15000 J
We know that heat addition at constant volume process ( rigid vessel ) given as
Q = n Cv ΔT
We know that
P V = n R T
n=PV/RT
n= (100 x 0.06)(500 x 8.314)
n=1.443 mol
So
Q = n Cv ΔT
15000 = 1.433 x 2.5 x 8.314 ( T₂-500)
T₂=1000.12 K
We know that at constant volume process
P₂/P₁=T₂/T₁
P₂/1 = 1000.21/500
P₂= 2 bar
Entropy change given as

Cp-Cv= R
Cp=7/2 R
Now by putting the values


a)ΔS= 20.79 J/K
b)
If the process is adiabatic it means that heat transfer is zero.
So
ΔS= 20.79 J/K
We know that

Process is adiabatic




Answer:
m = 1.82E+23 kg
Explanation:
G = universal gravitational constant = 6.67E-11 N·m²/kg²
r = radius of orbit = 72,600 km = 7.26E+07 m
C = circumference of orbit = 2πr = 4.56E+08 m
P = period of orbit = 12.9 d = 1,114,560 s
v = orbital velocity of satellite Jim = C/P = 409 m/s
m = mass of Xandar = to be determined
v = √(Gm/r)
v² = [√(Gm/r)]²
v² = Gm/r
rv² = Gm
rv²/G = m
m = rv²/G
mG = universal gravitational constant = 6.67E-11 N·m²/kg²
r = radius of orbit = 72,600 km = 7.26E+07 m
C = circumference of orbit = 2πr = 4.56E+08 m
P = period of orbit = 12.9 d = 1,114,560 s
v = orbital velocity of satellite Jim = C/P = 409 m/s
m = mass of Xandar = to be determined
v = √(Gm/r)
v² = [√(Gm/r)]²
v² = Gm/r
rv² = Gm
rv²/G = m
m = rv²/G
m = 1.82E+23 kg
Answer:
The right answer is "The center of mass doesn't move".
Explanation:
- It generates a voltage throughout the cable while the astronaut falls on either the wire. At other ends of the spectrum or cable, the tension will be similar. As such, with both astronauts, there would be the same energy, although throughout the opposite way.
- Thus, the net force seems to be essentially negative on the machine. And therefore the mass center stays stationary.