Answer:
6 times
Step-by-step explanation:
There are two events here:
1. Probability to hit snooze button= P(A) = 20%. Also mean P(A') = 80%
2. The probability to miss the bus= B
If Josiah hits the snooze button (A is happen), he misses the bus(B) 25% of the time. It mean P(B | A) = 25%
If Josiah doesn't hit the snooze button (A didn't happen), he won't miss the bus. It mean P (B | A') = 0%
If alarm woke Josiah 120 times , expected times that Josiah miss the bus will be:
P(B | A)* 120 * P(A) + P (B | A') * 120 * P(A') = 25%*20%*120 + 0% * 75%*120 = 6 times
(4/9)/x= 12
Multiply both sides by x
4/9=12x
Divide both sides by 12
(4/9)*(1/12)= 4/108
4/108= 1/27
Final answer: 1/27
Answer:
Let 'x' and 'y' be two different numbers.
Leila says that 75% of a number will always be greater than 50% of a number. The inequality that represents this statement is the following:
0.75x > 0.5y
Let x = 100 and y=200. We have that:
0.75(100) > 0.5(200)
75 > 100 ❌ INCORRECT ❌
Given that we found a case in which 75% of a number is not greater than 50% of a number, we can conclude that Leila's claim is incorrect.
The graph of the parent function f(x<span>) = </span>x2<span> is dashed and the graph of the transformed function </span>g(x) = (x<span> – </span>h)2<span> is solid.
If h=3 the vertex shifts to (3,0).
If h=-5 the vertex is shifted to (-5,0)
I hope this helps! Sorry no one got back to you in the past few days ):
</span>
<span>The <u>correct answer</u> is:
This is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.
Explanation<span>:
f(p) is defined as the average number of days a house stays on the market before being sold for price p (given in $1000).
We want f(150); this means p=150. Since p is in thousands of dollars, this means the price of the house was $150,000.
This means f(150) is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.</span></span>