Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
Answer:
Mark-up = 101.9%
Explanation:
<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>
Mark-up = profit/product cost × 100
Mark-up = $55/54 × 100 =101.85%
Mark-up = 101.9%
Answer:
Explanation:
You need to calculate the value of 8 × 12 = 96 different cash flows.
There is not a formula to calculate that, because the<em> $6 dollar increase</em> does not represent growing with a constant rate.
The monthly payments are:
Month payment ($)
0 (today) 300
1 306
2 312
3 318
n 306 + 6 (n-1)
96 (last) 876
Then you must create a spreadsheet with these features:
- Five columns
- First column is the month, and starts with month 0 (today)
- Second column is the initial balance, the first balance is 0
- Third column is the interest: it is calculated as the monthly interest by the initial balance. The monthly interest is 6%/12 = 0.06/12 = 0.005
- Fourth column is the amount deposited: for month zero it is $300, and every month you add $6.
- Fith column is the final balance: it is the sum of the initial balance (second column) + interest (third column) + deposit (fourth colum)
- 96 rows: 8 years × 12months/year = 96 months.
- The initial balance of each row is equal to the final balance of the previous row.
Here a sample of the first three rows:
Month Initial balance Interest Deposit Final balance
0 0 0 300 300
1 300 300×0.005 = 1.5 306 607.5
2 607.5 607.5×0.005 312 922.54
When you do it up to the row 96, the final balance is <em>the balance in the acccount at the end of the eight years</em>.
The last row of your spreadsheet will show:
96 69,042.81 345.21 876 70,264.03
Thus, <em>the balance at the end of eight years will be $70,264.03</em>
Answer:
0.0923 or 9.23%
Explanation:
We have to use the Poisson distribution:
P(x) = (0.2 x e⁻¹) / [(0.2 x e⁻¹)+ (0.8 x e⁻⁰°¹)]
- e = 2.71828 (given)
- lambda = λ = 0.1
0.073578 / (0.073578 + 0.72387) = 0.073578 / 0.79744 = 0.092267 or 9.23%
The Poisson distribution is used to calculate the probability of occurrence of independent and random variables.
Answer:
E) General journal
Explanation:
The general journal is used to record all the accounting transactions carried out by a company. If the company uses an accounting tool software or a more complete ERP software, the transaction should be recorded immediately or as soon as possible.
For example, the journal record for this transaction should be:
- Dr Accounts Payable account 6,000
- Cr Cash account 6,000