8.6 = -5
13.6 = 0
There should be another x value in your equation above, but with what you listen this is correct.
Simple...
you have: C(X)=3x+2.00
x=number of minutes
Pay attention to the y=mx+b form where m=slope-->>
3x is the slope...
so it's 3(times the number of minutes) <<---or (x)
This means that the slope is 3, or the fancy way of saying it-->>"rate of change."
The rate of change of the cost of the taxi ride is $3.00 per minute.
Thus, your answer.
Answer: if he drives the car each month, he would spend $150 lesser than when he drives the truck.
Step-by-step explanation:
The car goes 25 miles on 1 gallon of gas. Jamaica drives 1000 miles per month, it means that the number of gallons of gas that he would use in a month is
1000/25 = 40 gallons of gas
If gasoline costs $2.50 per gallon and Jamaica chooses to buy a car, the cost of gas per month would be
2.5 × 40 = $100
The truck goes 10 miles on 1 gallon of gas. Jamaica drives 1000 miles per month, it means that the number of gallons of gas that he would use in a month is
1000/10 = 100 gallons of gas
If gasoline costs $2.50 per gallon and Jamaica chooses to buy a truck, the cost of gas per month would be
2.5 × 100 = $250
The difference between both costs is
250 - 100 = $150
2.8y + 6 + 0.2y = 5y – 14
Simplify the left side:
3y +6 = 5y-14
Subtract 3y from both sides:
6 = 2y -14
Add 14 to each side:
2y =20
Divide both sides by 2:
y = 20 / 2
y = 10